Kazania

Znajdziesz tu część archiwalnych kazań, rozważań i przemów z czasów mojej pracy w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Wrzuciłem je tutaj, bo być może staną się inspiracją lub ciekawostką dla innych. Są to szkice, które udało mi się skompletować. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się odkopać i zamieścić więcej tekstów. Szkice są niepoprawione, gdyż większość błędów i literówek udało mi się dostrzec dopiero w momencie wygłaszania. Wiele wątków w tekstach się powtarza, gdyż sytuacja i potrzeba tego wymagały. Uważny i obeznany czytelnik (lub ten, kto mnie lepiej zna) na pewno zauważy, że dużą cześć myśli zawartych w tych rozważaniach, zawdzięczam współczesnej teologii ewangelickiej (w szczególności filozofii i teologii Paula Tillicha oraz historyczno-krytycznej biblistyki). Moim zdaniem taka teologia pozwala dostrzec bogactwo Pisma Świętego oraz znacząco ułatwia tłumaczenie dawnych tekstów i pojęć religijnych na język współczesny.

Teksty biblijne

1 J 3 1 Kor 4 1 Kor 12 1 Mż 1 Mż 2 1 Mż 12 1 Mż 50 1 Tes 5 2 Kor 1 2 Kor 6 2 Kor 9 2 P 1 4 Mż 6 Ef 4 J 3 Jk 5 Jon 1 Jr 9 Jr 23 Kol 2 Kol 3 Mi 5 Mk 7 Mk 8 Mk 10 Mt 1 Mt 8 Mt 10 Mt 14 Prz 16 Ps 85 Rt 1 Rz 4 Rz 8 Rz 10 Rz 14 Łk 2 Łk 10 Łk 11 Łk 14 Łk 16 Łk 17 Łk 19 Łk 23 Łk 26

Okoliczności

Archiwum

  • Jezus prowokator

    Łk 19,37-40 Dzisiejszy krótki tekst pochodzi z Ewangelii Łukasza i jest fragmentem o Jezusie zbliżającym się do miasta Jerozolimy. Fragment zawiera wiele trudnych i tajemniczych elementów. Wędrówka Jezusa po Palestynie, gdzie nauczał, leczył i przemieniał ludzkie życia, dobiega powoli końca. Celem i końcem misji wielkiego nauczyciela i proroka jest Jerozolima i wszystko to, co się……

    Czytaj dalej…

  • Biada pasterzom

    Ez 34, 1-16 Fragment przeznaczony do dzisiejszego rozważania pochodzi z Księgi Ezechiela. Głównym bohaterem jest prorok Ezechiel, który żył w czasach niewoli babilońskiej. Naród izraelski staje się wtedy narodem wygnanym i zamieszkuje teraz nowe, obce środowiska. Przeciwnik, jaki jest Babilonia, w ramach wojen dokonuje ataków zbrojnych na Izrael i Judę, następnie wywozi kolejnych mieszkańców w……

    Czytaj dalej…

  • Odrzucony Sługa Boży

    Iz 52, 13-15; 53-1-12 Tajemniczy fragment, nad którym dziś medytujemy, w Wielki Piątek, nazywa się „czwartą pieśnią sługi Pana”. Ten dawny tekst powstał prawdopodobnie w okresie niewoli babilońskiej, kiedy naród Izraelski oczekiwał rychłego wyzwolenia i powrotu do ojczyzny. Wszystkie cztery pieśni z Księgi Izajasza opowiadają o Słudze Pana, którego działalność i cierpienia odmieniają historię oraz……

    Czytaj dalej…

  • Wiara jest pewnością

    Hbr 11,1-2;12,1-3 W moich rozmowach z kolegami ze studiów – tymi, którzy dzisiaj są duchownymi i kaznodziejami w różnych częściach Polski – często przewija się temat pisania kazań i tego, jak przygotować kazanie, co należy mówić, co jest ważne. Nasze rozmowy dotyczą najtrudniejszego zadania Kościoła – czyli zwiastowania. Ożywanie martwych liter starożytnych tekstów, aby odnaleźć……

    Czytaj dalej…

  • Brzydzą się mną wszyscy

    Hi 19, 19-27 Fragment, który dziś w tym czasie pasyjnym mamy okazję rozważać, pochodzi z dawnej księgi Starego Testamentu. Być może do niewielu przemawia głęboka poezja, która znajduje się w naszych Bibliach pod nazwą Księga Hioba. A jednak z pewnością jest wielu, którzy zmagali się w swoich duszach z tym samym wielkim pytaniem. Pytaniem, które……

    Czytaj dalej…

  • Co zrobiłeś z tym wszystkim, co dostałeś

    Iz 5, 1-7 Fragment, który pragniemy dziś rozważyć, nazwany jest „Pieśnią o winnicy Pana”. Powstał w czasach, kiedy naród żydowskich żył w zagrożeniu ze strony mocarstwa asyryjskiego. Były to czasy, kiedy naród izraelski żył w pewnym rozdarciu i napięciu. Z jednej strony obecne było przekonanie o wyjątkowości narodu izraelskiego, który został w specjalny sposób wybrany……

    Czytaj dalej…

  • Czekamy na przyjście

    2P 1,16-19 Fragment wyznaczony do dzisiejszego rozważania pochodzi z jednego z krótszych listów Nowego Testamentu – Drugiego listu Piotra. Ten mało znany tekst, choć nazywany jest listem, przypomina bardziej mowę pożegnalną. Autor, zapowiadając swoją śmierć, przekazuje swoim odbiorcom liczne wskazówki i ostrzeżenia. List ma charakter polemiczny. Autor Piotr, za pomocą niekiedy bardzo mocnych słów, zwalcza……

    Czytaj dalej…

  • Koniec starego jest początkiem nowego

    Rt 1, 1-19a Księga Rut jest księgą kobiet. I dzisiejsza historia biblijna jest również historią kobiet. Jest historią przyjaźni, historią miłości – opowieścią o tym, jak Bóg w ukryty sposób kieruje ludzkim życiem. Nasza opowieść zaczyna się wraz z nastaniem głodu w państwie Judy. Susza i głód w kraju doprowadziły do migracji ludności, w tym……

    Czytaj dalej…

  • Gdzie jest światłość dla nas?

    Iz 60, 1-6 W dzisiejszym dniu, podczas naszego nabożeństwa, obchodzimy święto Objawienia Pańskiego. Dzień ten nazywany jest potocznie świętem Trzech Króli. Tradycyjnie obchodzone jest 6 stycznia. Nazywane niekiedy Małym Bożym Narodzeniem, święto to posiada dłuższą tradycję niż świętowanie 25 grudnia. Tego dnia, 6 stycznia, świętowano kiedyś zarówno Boże Narodzenie, pokłon Trzech Mędrców ze Wschodu, Chrzest……

    Czytaj dalej…

  • Nasze zbawienie ma naturę dziecka

    Łk 2, 22-40 W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, gdy świąteczna atmosfera przygasa, a my zbliżamy się do pożegnania Starego Roku, słuchamy wspólnie fragmentu z Ewangelii Łukasza. Jest to opowieść Symeonie i prorokini Annie, którzy spotkali Dziecko Jezus i dostrzegli w nim zbawienie. Symeon – nasz bohater jest uznany za osobę sprawiedliwą i pobożną. Jak……

    Czytaj dalej…