John Shelby Spong – biskup ateista czy młot na fundamentalistów?

W dzisiejszym odcinku Rozmów Stołowych naszym gościem jest Łukasz Skurczyński. Wspólnie rozmawiamy o zmarłym niedawno biskupie episkopalnym Johnie Shelbym Spongu. Poruszamy temat fundamentalizmu religijnego, teologii postępowej i liberalnej, ale nie tylko. W tym odcinku dowiesz się m.in. dlaczego według biskupa z USA chrześcijaństwo musi się zmienić albo umrzeć? Czy krytyka religii jest pożyteczna? Oraz co to znaczy dla nas, że Bóg jest źródłem życia, miłości i istnienia?

Wracamy po wakacyjnej przerwie! Zapraszamy do wysłuchania naszego ostatniego spotkania (z 23.09.21) o zmarłym niedawno episkopalnym biskupie Johnie Shelby Spongu. Rozmawialiśmy z Lucasem P. Skurczyńskim – teologiem, publicystą, obecnie jedyną w Polsce osobą, która napisała pracę dyplomową na temat ks. Sponga.

John Shelby Spong (1931-2021) – episkopalny teolog, biskup Newark (w stanie New Jersey), wzywał chrześcijaństwo do reformy (książka „Why Christianity Must Change or Die”), reprezentował wyjątkowe podejście do teologii i osoby Jezusa Chrystusa (książka „Jesus for the non-religiosus”). Sprzeciwiał się fundamentalizmowi chrześcijańskiemu oraz postulował równouprawnienie kobiet i mężczyzn w Kościele. Wywarł ogromny wpływ na sytuację osób LGBT+ w Kościele episkopalnym w USA. Autor wielu książek nt. reinterpretacji klasycznych terminów w teologii chrześcijańskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *