Znajdziesz tu część archiwalnych kazań, rozważań i przemów z czasów mojej pracy w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Wrzuciłem je tutaj, bo być może staną się inspiracją lub ciekawostką dla innych. Są to szkice, które udało mi się skompletować. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się odkopać i zamieścić więcej tekstów. Szkice są niepoprawione, gdyż większość błędów i literówek udało mi się dostrzec dopiero w momencie wygłaszania. Wiele wątków w tekstach się powtarza, gdyż sytuacja i potrzeba tego wymagały. Uważny i obeznany czytelnik (lub ten, kto mnie lepiej zna) na pewno zauważy, że dużą cześć myśli zawartych w tych rozważaniach, zawdzięczam współczesnej teologii ewangelickiej (w szczególności filozofii i teologii Paula Tillicha oraz historyczno-krytycznej biblistyki). Moim zdaniem taka teologia pozwala dostrzec bogactwo Pisma Świętego oraz znacząco ułatwia tłumaczenie dawnych tekstów i pojęć religijnych na język współczesny.
Teksty biblijne
1 J 3 1 Kor 4 1 Kor 12 1 Mż 1 Mż 2 1 Mż 12 1 Mż 50 1 Tes 5 2 Kor 1 2 Kor 6 2 Kor 9 2 P 1 4 Mż 6 Ef 4 J 3 Jk 5 Jon 1 Jr 9 Jr 23 Kol 2 Kol 3 Mi 5 Mk 7 Mk 8 Mk 10 Mt 1 Mt 8 Mt 10 Mt 14 Prz 16 Ps 85 Rt 1 Rz 4 Rz 8 Rz 10 Rz 14 Łk 2 Łk 10 Łk 11 Łk 14 Łk 16 Łk 17 Łk 19 Łk 23 Łk 26
Okoliczności
- Artykuły
- Bełchatów
- Bez kategorii
- Biblioteka
- Boże narodzenie
- Chrzest
- Gorzów Wielkopolski
- Kazania
- Kleszczów
- konferencja duchownych
- konfirmacja
- Memy
- Multi
- Podcasty
- pogrzeb
- Prace dyplomowe
- Pstrążna
- Rozmowy stołowe
- Teologia
- Tłumaczenia
- Warszawa
- Wielkanoc
- Zelów
- Żychlin
Archiwum
-
Bóg pozwala nam się zabić
Łk 23,32-49 Mija kolejny rok i po raz kolejny Kościół przeżywa wielkanocną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Wielkanoc jest zwycięstwem nad cierpieniem, rozpaczą i śmiercią. Zanim jednak ewangeliczna opowieść o Jezusie skończyła się happy endem, to wcześniej była historią odrzucenia, smutku i rozpaczy. Krzyż i grób Jezusa były końcem Jego życia i działalności. Dopiero po trzech……
-
Służyć, nie rządzić
Łk 10,35-45 Kolejna niedziela pasyjna, a my pochylamy się nad kolejną tajemnicą cierpienia Chrystusa. Historia, którą czytamy, ma miejsce zaraz po tym, jak Jezus po raz trzeci zapowiada, że jako Chrystus musi cierpieć i musi umrzeć. I po raz kolejny spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony uczniów. W naszej opowieści do Jezusa podchodzi dwóch……
-
Smutek jest też darem
2 Kor 1,3-7 Okres pasyjny jest czasem, który przygotowuje nas do świąt wielkanocnych. Jest to okres wyciszenia i wewnętrznej pokuty. Stronimy od hałasu i biegu życia codziennego, zatrzymujemy się na chwilę w miejscu. W sposób szczególny spoglądamy na swoje życie. Uświadamiamy sobie naszą niedoskonałość, nasze winy. Spoglądamy na cierpienie Jezusa. Spoglądamy na własne utrapienia i……
-
Samotność w Bogu
Łk 26,36-46 Rozważamy dziś fragment Ewangelii o wewnętrznym cierpieniu Jezusa, o strachu, o samotności i głębokiej modlitwie. Jezus opuszcza miasto. Zostawia za sobą wielką i hałaśliwą Jerozolimie, gdzie dudniło życie na rynkach i świątyni. Miasto, gdzie mieszkają zarówno jego zwolennicy i przeciwnicy. Gdzie władze gromadzą się na tajnych naradach, aby powstrzymać Jezusa. Gdzie tłumy żyją……
-
Chrześcijanin w trudach
2 Kor 6,1-10 Czytany fragment pochodzi z listu Apostoła Pawła do chrześcijan w Koryncie. Korynt był dużym i bogatym miastem. Jako miejscowość portowa był ważnym regionem handlowym i komunikacyjnym. Bogate miasto utrzymywało się w dużej mierze z handlu i rzemiosła. Jednocześnie miasto kojarzyło się również z zepsuciem moralnym, gdyż na bogactwo miasta duży wpływ miała……
-
Chrystus musi cierpieć
Mk 8,31-38 Fragment biblijny, który Kościół przeznaczył do dzisiejszego rozważania, jest częścią jednego z ważniejszych momentów opisanych w Ewangelii Marka. Jest to opowieść o początku chrześcijaństwa, ponieważ uczniowie po raz pierwszy dostrzegli w Jezusie oczekiwanego Chrystusa. Dostrzegli w nim prawdziwego mesjasza. Nasza opowieść zaczyna się w momencie, gdy Jezus wędruje wspólnie z uczniami. Rozmawia, naucza,……
-
Co cenić w życiu?
Jr 9,22-23 Słowa, które dziś rozważamy, są słowami wyroczni prorockiej. Prorok Jeremiasz przekazuje nam Słowo Boże, które wyraża zaskakującą prawdę. Mówi nam, że to, co uważamy za wielki dar i za szczególny znak Bożego błogosławieństwa nie jest czymś, czym powinniśmy się chwalić czy chlubić. Nasze bogactwo, nasza siła czy nasze bogactwa nie są tym, w……
-
Odwagi!
Mt 14,22-33 Rozważamy dziś ewangeliczną opowieść o burzy, której doświadczyli uczniowie Jezusa. Jest to opowieść samotności, o strachu i o odwadze. Nasza historia zaczyna się chwilę po tym, gdy Jezus, wspólnie z uczniami, nakarmił tłumy ludzi. Teraz wędrujący za Jezusem ludzie i słuchający jego nauki zostali nakarmieni i mają zostać rozesłani powrotem do domów. I……
-
Troska, która leczy
Mt 8, 5-13 Gromadzimy się dziś, gdy kończy się już bożonarodzeniowy czas w Kościele. Jest to czas sprzątania świątecznych iluminacji. Niedługo uprzątniemy udekorowaną choinkę. Na jakiś czas zapomnimy o Bożym Narodzeniu. Wrócimy do rutyny. Do zwykłych niedziel. I dzisiejszej niedzieli czytamy wspólnie historie z Ewangelii o spotkaniu Jezusa z setnikiem. Jest to opowieść o tym,……
-
Mądrości na nowy rok
Prz 16,1-9 (Przyp 16, 1-9) Pożegnaliśmy stary rok. Przeminął wraz z wszystkimi swoimi dobry i złymi stronami. Teraz rozpoczynamy nowy, nieznany nam jeszcze rok. W ten noworoczny dzień rozważamy fragment z Przypowieści Salomona, znanych jako Księga Przysłów. Jest to starotestamentowy zbiór aforyzmów, przysłów i przypowieści, które niosą czytelnikowi różne mądrości życiowe. Czytamy więc, co ma……